Curfew: Oscar Ödüllü Kısa Film

curfew-oscar-kisa-film
curfew-oscar-kisa-film

Bugün ki yazımızda Oscar ödüllü olan Curfew kisa filminden bahsedeceğiz. Filmin yazarı, yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Shawn Christensen 20 dakika içinde ne kadar çok şey anlatılabilir ise izleyiciye o kadar çok şey anlatmıştır. Bu anlamda birçok farklı kitleden takdir toplamış bir kısa film olduğunu baştan söyleyelim.

Curfew Filminin Konusu Nedir?

20 dakikalık bir kısa film olan Curfew, insanlara adeta umut ışığı olma niteliğini taşıyor. Hepimizin kötü zamanlar geçirdiği olmuştur. Hatta bazen sona yaklaştığımızı düşündüğümüz bile olmuştur ancak o noktada aklımıza getirmemiz gereken bir kısa film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ana karakterimiz Riche’nin hayatı bir telefonla adeta baştan sona değişecektir. Telefonun diğer ucunda ki kişi yıllardır çeşitli sebeplerden dolayı görüşmediği kız kardeşidir ve Riche’den yeğeni Sophia’ya bir kaç saat göz kulak olmasını istemektedir. Sophia karakterini canlandıran Fatima Ptacek’de âdeta harikalar yaratan bir oyunculuk sergilemektedir. Sinematografik açıdan, oyunculuklarıyla ve konusu bakımından nefis bir seyir zevki sunan Curfew 20 dakika içinde biz izleyicilere birçok duyguyu hızlı bir şekilde yansıtmakta ve bazı şeyleri sorgulamamıza sebep olmaktadır. 2012 yapımı olan bu filmin uzun metrajlı hali 2014 yılında Before I Dissappear adıyla yine Shawn Christensen yönetmenliğinde izleyicilere sunulmuştur.

Curfew Kısa Filminin Başarısında Film Müziklerinin Etkisi Oldukça Fazla!

Filmin neden bu kadar çok sevildiği konusu uzun yıllardır tartışılmaktadır. Sosyal medya ve çeşitli tartışma platformlarında filmin bu kadar başarılı olmasında oyunculukların yanı sıra film müziklerinin de oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle Happy Dance olarak adlandırılan kısımda oldukça başarılı bir parçanın çalındığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Curfew Kısa Filmi İzlenmeli Mi?

İşin şakası bir yana tabi ki bu yazıyı bu filmi sizlere tavsiye etmek için yazdık. Özellikle oscar ve kısa film kavramları ile ilgileniyorsanız, mutlaka izlemeniz gereken bir kısa film diyerek sözlerimi noktalamak istiyorum. Ayrıca filmin 20 dakikalık kısa versiyonundan sonra Before I Dissappear filmini de izlemek isteyeceğinizden eminim. Filmde Shawn Christensen etkisini mutlaka göreceğinize eminim.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  Genel Kültürü Artıran Filmler Listesi
atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.