Efsane Filmler – 2000’li Yıllardan İtibaren En İyi 10 Film

EFSANE FİLMLER

Genellikle ülkemizde film önerileri konusunda sürekli bir kıtlık yaşanmaktadır. İMBD puanına göre sürekli aynı en iyi 10 film yazılmaktadır. Bazıları gerçekten efsane filmler olsa da sürekli aynı filmlerin tavsiye edilmesi insanların canını sıkmaktadır.

İMBD puanı gerçekten dünya üzerinde bulunan iyi bir film değerlendirme ölçütüdür ancak sadece İMBD puanına göre en iyi film olarak nitelendirmek çok mantıklı değildir. Bu şekilde davranmak yerine insanlara farklı bir bakış açısı getirmek daha doğrudur. Bizde sizler için izlediğimiz ve aklımızda kalan güzel filmler hakkında bir liste oluşturduk. Peki, bu listede hangi efsane filmler yer alıyor?

Efsane Filmler Listesi

Bu liste tamamen bizim kendi izlediğimiz filmlerden oluşturduğumuz en iyi filmler listesidir. Belki içerisinde gerçekten dünyanın en iyi filmleri barınmayabilir ama beğeneceğinizden eminiz.  Listede yer alan filmler hakkında sizlere spoiler vermeden özet bilgiler yazmaya çalıştık. Ayrıca film içerisinde oynayan oyuncular ve İMBD puanlarıyla ilgilide bazı bilgilere yer verdik. Filmleri listelerken çok sevdiğim bir yazı olan unutulmaz filmler, yazısından da birkaç filme yer verdim.

Dövüş Kulübü Filmi:

DÖVÜŞ-KULÜBÜ-FİLMİ

Aslında bu filmi izleyip yazıya dökmek oldukça zor. Çünkü film içerisinde gerçekten sizi düşünmeye teşvik eden birçok unsur var. Tabi ki listemizin ilk sırasında yer verdiğimiz bu kült filmi sizlere biraz özetleyelim.

Özetleme başlamadan önce, Dövüş Kulübü filminin bir romandan uyarlandığını belirtelim. Zaten filmi izledikten sonra büyük ihtimalle kitabını da satın almak isteyeceksiniz.

Dövüş Kulübü, Jack adında bir karakterin hikâyesiyle geçiyor. Jack süreli kronik uykusuzluk çeken birisi ve bu durumdan oldukça rahatsız. Bu sebepten dolayı bir doktora gidiyor ve doktor ona kanserli hastalarla beraber terapiye girmesini tavsiye ediyor. Jack bu konuda çok istekli olmasa da bu terapilere katılıyor ve terapi sırasında Marla ile tanışıyor. Jack ile Marla’nın ortak özellikleriyse ikisinin de kanser olmadığı halde terapilere katılıyor olmalarıdır. Marla’da Jack gibi kendini yalnız hisseden bir karakterdir. Filmin ilerleyen kısımlarda yani asıl olayların başladığı kısımda, Tyler Durden adında bir karakter ortaya çıkmaktadır. Bu karakter Jack ile yolculuk sırasında tanışacaktır. Jack ile Tyler yakın zamanda sıkı arkadaş olup beraber vakit geçirmeye başlayacaklardır. Bir gün bir bar çıkışı Jack, Tyler’dan kendisine vurmasını isteyecek ve bu noktadan sonra Dövüş Kulübünün kapıları aralanacaktır.

Baba Filmi:

Baba filmi hakkında herkes azda olsa bilgi sahibidir. Her insan Baba filminin müziğini en az bir defa duymuştur. Hatta ülkemizde bazı kesimler tarafından kornası bile yapılmıştır. Herkesin mutlaka izlemesini tavsiye ettiğimiz Baba filminin konusundan biraz bahsedelim.

Baba filmi, Amerika’nın başına bela olan bir mafya hikâyesini anlatmaktadır. Aslında mafya demekte çok doğru değildir çünkü bu kişiler filmde kendilerini basit bir aile olarak tanımlamaktadır. Bu ailenin adı Corleone ailesidir. Aslında bu ailenin amacı mafya olmak değildir. Corleone ailesi, Amerika’ya ilk yerleştiğinde bazı kişiler tarafından zor kullanılmak istenmişlerdir. Bu kişilere başarılı bir şekilde karşı koyduktan sonra bu işlerde başarılı olduklarını fark etmiş ve artık onlar insanları zorlamaya başlamışlardır.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  En İyi Yerli Filmler Nelerdir?

Gladyatör Filmi:

GLADYATÖR-FİLMİ

Gladyatör filmi aslında çoğu kişi tarafından bilinen bir filmdir. Ülkemizde birçok televizyon kanalında defalarca yayınlanmıştır. Biz yine de efsane filmler listemize bu filmi dahil etmek istedik. 2000 yılında yaklaşık 103 milyon dolar bütçe ile çekilen Gladyatör filmi gerçekten izlerken nefesleri kesiyor ve izleyicileri aksiyondan aksiyona sürüklüyor.

Gladyatör filmi aslında tipik bir Roma imparatorluğu filmi diyebiliriz. Roma imparatorluğundaki hiyerarşik düzeni temel alan filmde, Maximus adlı karakterin başına gelen olaylar ve Maximus’un intikamı anlatılmaktadır. Maximus, imparator Marcus tarafından oldukça sevilen bir generaldir. Marcus tarafından çok hızlı bir şekilde yükseltilmiştir. Ancak bu noktada bundan rahatsız olan birisi vardır oda Marcus’un oğlu Commodus’tur. Commodus çeşitli taht endişeleri ve kıskançlıklar yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı Maximus ve ailesinin öldürülmesini emredecektir. Ancak Maximus bu durumdan sağ kurtulacak ve intikam almak için gladyatör olacaktır.

Inception Filmi

INCEPTION-FILMI

Leonarda DiCaprio’nun yine harikalar yarattığı efsanevi filmdir. Film hakkında konuşmaya başlamadan önce eğer beyin yakan filmlerden hoşlanmıyorsanız gerçekten bu filmden uzak durun. Çünkü gerçekten olay içinde olay ve macera içerisinde macera yer alıyor. Hatta filmi defalarca izlememe rağmen hala olayların tümüne hâkim değilim ve emin olmadığım noktalar var.

Inception Filmi, 2010 yılında çıkan ve 8,8’lik bir IMBD puanına sahip olan Bilim kurgu filmidir. Filmde Dom Cobb adında bir karakter vardır. Bu karakteri DiCaprio canlandırmaktadır ve bu karakter iyi bir hırsızdır. Ama bu bildiğiniz hırsızlıklardan değildir. Bu kişi bilinçaltında bulunan sırları çalmaktadır. Bu özelliğinden dolayı dünyada sayılı olan bir casus olmuştur ve tüm devletler tarafından istenmektedir. Bu durum iyi gibi gözükse de çok fazla düşman edinmesini sağlamıştır. Ayrıca çoğu sevdiği kişiyi kaybetmesine de sebep olmuştur. Filmin ortalarında Cobb’a son bir iş için teklifte bulunulur. Eğer o işi başarıyla tamamlarsa içinde bulunduğu durumdan çıkmasının sağlanması adına bir söz verilmiştir. İşte bu noktada işler karışacaktır.

Inception filmi mutlaka herkesin hayatında en az bir defa izlemesi gereken bir filmdir. Hatta birden fazla da izlenebilir çünkü her seferinde farklı yorumlanabilecek seviyede düşünmeye zorlamaktadır.

Yıldızlararası Filmi:

YILDIZLARARASI-FILM

Yıldızlararası, benim için farklı bir boyut taşımaktadır. Nedenini bilmiyorum fakat uzay mekiği, NASA ve Mars ile ilgili filmler çok ilgimi çekiyor. Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız bu filmi hiç zaman kaybetmeden izleyin.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  2000 ve 2010’lu Yılların En İyi Macera Filmleri

2014 yılında gösterime giren Yıldızlararası filmi, Christoper Nolan’ın ilk bilim kurgu filmidir. Filmin senaryosuna göre, dünya son yıllarda yaşanmaz bir hale gelmiştir ve insanlığın devam etmesi için yeni bir gezegene ihtiyaç vardır. Bunun için yeni bir gezegen keşfedilmesi gerekmektedir ve bunun için NASA’nın bir ekibe ihtiyacı vardır. Bu noktada film içindeki temel karakter olan Cooper görev almaktan çekinmeyecek ve maceradan maceraya koşacaktır.

Can Dostum Filmi:

CAN-DOSTUM-FILMI

Gerçek anlamda dostluğun iyi bir şekilde anlatıldığı efsane filmdir. 2012 yılında gösterime girmiştir ve 8,5’lik bir IMBD puanına sahiptir.

Filmden Philippe adında çok zengin bir karakter vardır. Philippe, şanssız bir kazada felç kalmıştır ve yürüyememektedir. Bu noktada kendisinin bakımında yardımcı olması için hapisten yeni çıkan Driss’i işe alır. Ancak ikisi arasında büyük bir kültürel farklılık vardır ve birbirleriyle anlaşmaları oldukça zor gözükmektedir. Bu kadar farklı özellikte iki insanın sıkı dostluğu gerçekten sizleri şaşkınlığa düşürecektir.

Deja Vu Filmi:

DEJA VU FİLMİ

Sokakta veya bir ortamda “dejavu” oldum diye bir söylem illaki duymuşsunuzdur. Bu söylemin kaynağı bu filme dayanmaktadır. Televizyonlarda defalarca gösterilmiş olmasına rağmen bu listeye kesinlikle koymakta tereddüt etmediğim bir filmdir. Zihin açıcı bir film olarak nitelendirebileceğim Deja Vu Filmi, çok ilginç bir hikâyeye sahip.

Filmde Carlin adında bir karakterimiz mevcut. Bu karakter insan beyninde yer alan “dejavu”ların çok güçlü olduğunu ve değiştirilebildiğini fark eder. Bunu fark ettikten sonra New Orleans’ta patlayacak olan bombayı dejavu yaparak engellemeye çalışır. Bombanın patlamasını engelleyerek birçok masum insanın hayatını kurtarmak istemektedir.

7,0’lık bir IMBD puanına sahiptir.

Yaşam Şifresi:

YAŞAM ŞİFRESİ

Efsane filmler listemize yine bir beyin yakan filmle devam etmek istiyorum. 7,5’lik bir IMBD puanına sahip olan Yaşam Şifresi Filmi, zaman yolculuğu konusuyla ilgili bir filmdir.

Colter Stevens adında bir karakter gözlerini hız treninde açar ve nasıl burada uyandığı hakkında hiçbir fikri yoktur. Gözlerini açtığında önünde Christina adında bir kadın görür. Bu kadını hiçbir şekilde tanımamaktadır ancak kadın Stevens’i tanımaktadır. Apar topar tuvalete kaçan Stevens’ bu seferde aynaya baktığında kendisini farklı bir kişi olarak görür. Bu sırada tren içerisinde ani bir patlama yaşanır.

Kelebek Etkisi Filmi:

Efsane filmler listemize bu sefer biraz daha farklı bir film ekliyorum. 7,7’lik IMBD puanına sahip olan Kelebek Etkisi, 2004 yılında çekilmiştir.

Çocukluğunda yaşadığı korkunç olaylar yüzünden psikolojik sıkıntı çeken bir karakterin zamanla geçmişe yolculuk edebildiğini fark etmesini konu almaktadır. Karakterin geçmişe gidip yaptığı değişiklikler çoğu zaman gelecekteki yaşamını olumsuz etkileyecektir.

Son Umut Filmi:

SON UMUT FİLMİ

Efsane filmler listemize yine farklı konuda bir film ekleyerek devam ediyorum. 7,9’luk güzel bir IMBD puanına sahip olan Son Umut Filmi, 2006 yılında çekilmiştir.

Film 2027 yılını konu almaktadır ve 2027 yılında dünyada yaşanan bir sıkıntı nedeniyle kısırlık meydana gelmiştir. Dünya’da son doğan bebeğin üzerinden tam 19 sene geçmiştir ve insanlık nesli artık büyük sıkıntı çekmektedir. Bu sebepten dolayı ülkeler çeşitli politik önlemler almakta ve insanlığa karşı garip duruşlar sergilenmektedir. Filmde hem bu politik önlemler hem de bu işin çözümü için çalışan insanlar konu edilmektedir.

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.