İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

en-iyi-10-film
en-iyi-10-film

En iyi filmler listesi oluşturulurken, genellikle bütçelerine, türlerine, yıllarına ya da aldıkları ödül sayısına bakılır. Öte yandan tek kıstas üstünden hazırlanan listelerden bazı yanlış anlaşılmalar ve çağrışımlar çıkabilir. Örneğin 2015’in en yüksek bütçeli filmi Yenilmezler: Ultron Çağı, aynı yıl Türkiye’de en çok izlenen 9ncu film olabilmiştir. Bizim en iyi 10 film listemiz ise bütçeden, türden ve alınan ödül sayısından esinlenilmeden hazırlandı. Tabi ki oscar ödüllü film izlemek çoğu kişinin önceliği ancak listemizi mutlaka sonuna kadar okuyun. Sinema keyfi yaşamak isteyenler için öneri niteliğinde efsane filmler hazırlandı…

En İyi Sinema Filmleri Nelerdir?

En iyi sinema filmleri denildiğinde tabi ki herkesin farklı bir görüşü ortaya çıkacaktır. Biz elimizden geldiğince objektif olarak, sizler için güzel filmler tavsiye etmeye çalıştık.

Eşkiya Filmi:

eşkiya-filmi
eşkiya-filmi

Gelin listemizin onuncu sırasında (ama yazımızın da ilk sırasında) Türk sinemasında bir devri kapatıp yenisini açan Eşkıya filmini hatırlayalım. En iyi 10 film düşünülünce ilk sıraya bu film mi konur diyebilirsiniz ancak gerçekten önemli bir yapıt olduğunu hatırlatalım. 1996 yılında izleyicisiyle buluşan Eşkıya’nın başrollerini Yeşilçam’ın efsanelerinden Şener Şen ile Uğur Yücel paylaşmıştı. Adile Naşit, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Fatma Girik ve daha nice değerli sanatçıyla büyümüş olan Yeşilçam, 1990’lı yıllarda popülaritesini yitirmiş ve izleyici için yabancı filmler tekrar birer seçenek halini almıştı. Hem tek kanallı televizyon döneminin geride kalması, hem Batı kültürünün Hollywood ile özümsenme süreci Türk yapımlarını da etkilemişti.

Bu koşul altında Eşkıya, tüm bu gidişe bir dur diyecek çıkış yapmış ve Yavuz Turgul’un yönetmenliğinde Türk izleyicisine yeni bir dokunuşta bulunmuştu. Aradan geçen üç yılın ardından Kemal Sunal ile Metin Akpınar’ın başrollerinde olduğu Propaganda ve bir yıl sonraki Abuzer Kadayıf ile Eşkıya’nın açtığı dönem iyice perçinlenmiş oldu ve Türk sineması yeni yüzyıla umut verici bir performansla başladı.

Sıkıysa Yakala Filmi:

sıkıysa-yakala-filmi
sıkıysa-yakala-filmi

Listemizin dokuzuncu sırasını iki büyük sanatçının birlikte rol aldığı Sıkıysa Yakala filmine ayırmak istedik. Filmin sadece kadrosu bile dikkat çekmeye yeterliydi ve hem Leonardo DiCaprio, hem de Tom Hanks ustalıklarını 2002 yapımı bu filmde bir kez daha göstermişti. Gerçek bir öyküden esinlenilen filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğunu da hatırlatalım. Film, kendi içinde hızlı bir akışa sahip ve macera türünde gerçekten de iyi bir örnek.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  Efsane Filmler – 2000’li Yıllardan İtibaren En İyi 10 Film

Savaş Tanrısı Filmi:

savas-tanrisi-filmi
savas-tanrisi-filmi

2005 yapımı Savaş Tanrısı’nın başrollerinde Nicolas Cage ile Jared Leto sinemaseverlerin huzuruna çıkmıştı. Uluslararası Af Örgütü’nün desteğiyle çekilen filmin başkarakteri, birden fazla “gerçek” silah kaçakçısından esinlenilerek oluşturulmuş. Film, senaryosu ve oyuncularının başarısıyla birlikte, çağımızın en büyük sorununa da ilginç bir yaklaşımla dokunmuştu. Birçok filmde olduğu gibi, bu filmde de mutlu son beklenebilir; ancak son derece realist bir tutum gösterilmiş olduğundan bunu beklemeyin. Açgözlülük ile umudun, iyi ile kötünün gerçek hayattaki rekabeti filmde rahatlıkla görünebilir.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filmi:

yuzuk-kardesligi
en iyi 10 film yuzuk kardesligi filmi

Yedinci sırayı verdiğimiz film ise 2001 senesinden geliyor: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği. 1973 yılında yaşama gözlerini yuman J. R. R. Tolkien imzalı aynı isimli romandan uyarlanan film, tüm Dünya’da beğeniyle izlendi ve serinin devamı sabırsızlıkla beklendi. Belki serinin ikinci veya üçüncü filmi daha başarılı olabilir; ama ilk filmin getirdiği ses ve sonraki filmlerin önünü açabilme başarısı göz ardı edilemez. Üç filmli Yüzüklerin Efendisi bir yana, üçüncüsü 2014’te beyazperdeye sunulan Hobbit serisinin başarısında bile 2001’deki ilk filmin etkisinin olduğunu ileri sürmek yanlış olmayacaktır.

Babam Ve Oğlum Filmi:

babam ve oglum
babam-ve-oglum

Listenin onuncu sırasındaki yerli yapımla yeni bir dönem başlamıştır. Babam ve Oğlum ise yakın dönemde yapılan dönem filmlerinin bize göre en etkileyicisi olmuştur. Listemizin altıncı sırasını Çağan Irmak imzalı Çetin Tekindor’un efsaneleştiği 2005 yapımı filme bıraktık. Dedemin İnsanları, Dondurmam Gaymak, Hükumet Kadın, İftarlık Gazoz, Entelköy Efeköy’e Karşı gibi belli bir döneme veya olaya, az da olsa espriyle yaklaşabilen Türk filmleri içinde en iddialı olanı Babam ve Oğlum, üç neslin öyküsünü özgün bir şekilde ele almış ve izleyenleri derinden etkilemeyi başarmıştı.

Ruanda Oteli Filmi:

ruanda-oteli-film
ruanda-oteli-film

Beşinci sırayı alan film ise 2004 yapımı Ruanda Oteli. Aslında listemizde en azından bazı sıralamalarda paylaştırma yapabilseydik, Ruanda Oteli’yle aynı sıraya 2006 yapımı Kanlı Elmas filmini de eklemek isterdik. Ruanda Oteli konusu, olay örgüsü ve akıcılığıyla dikkat çekici bir başarı yakalamıştı. Doğru olan, ama dile getirilmeyen bazı gerçekleri izleyicisine sunmuştu. Elbette film yapımcıları açısından öncelik maddi beklentiler üstüne kurulu olsa da, küresel baz da bir kamu spotu görevi de filmde üstlenilmiş gibiydi.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  En İyi Yerli Filmler Nelerdir?

Son Zamanların En İyi Filmleri

Ülkemizde ve dünyada film sektörünün gelişmesiyle birçok güzel film ortaya çıkmaktadır. Bizde sizlerin için son zamanların en iyi filmleri konusunda biraz araştırma yaptık ve bazı film tavsiyeleri toparladık.

Bir Amerikan Suçu Filmi:

bir-amerikan-suçu
bir-amerikan-suçu

2000’li yıllardan biraz daha günümüze yaklaştığımızda en iyi yabancı filmler içinde Bir Amerikan Suçu da başarılı bir örnek. Dördüncü sırayı bu mahkeme – olay döngüsünde geçen filme bırakıyoruz. Filmin başrollerinde Ellen Page ile Catherine Keener bulunuyor ve 2007 yapımı filmin yönetmeni ise Tommy O’Haver. Gerçek bir olaydan esinlenilen film, dram ve suç türünde etkileyici bir şeyler arayanların mutlaka değerlendirmesi gereken bir yapım. Film hakkında spoiler vermek doğru olmayacaktır; ancak filmi konusu itibariyle gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinin iç yüzü gibi gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Başlangıç Filmi:

baslangic-filmi
baslangic-filmi

En güzel filmler içinde üçüncü sırayı bıraktığımız 2010 tarihli Başlangıç, şu ana dek listemizde zaten birer kez isimleri geçmiş olsun Leonardo DiCaprio ve Ellen Page dışında güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Açıkçası film hakkında hiçbir şey bilinmeden izlendiğinde ve herhangi bir sebeple film arasında ufak dikkat dağınıklıkların da filmden kopmak mümkün. İkincisinin olup olmayacağı da uzunca süre merak uyandırmıştı. İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın en iyi filmi olarak kabul edeceğimiz yapım, bizim en iyi yerli ve yabancı filmler listemizin üçüncü sırasında.

Casuslar Köprüsü Filmi:

casuslar-koprusu
casuslar-koprusu

Steven Spielberg imzalı 2015 yapımı Casuslar Köprüsü, Tom Hanks’in başrolünde olduğu bir tarih ve gerilim filmi. Soğuk Savaş döneminde ağırlıklı olarak Almanya’da geçen film, ABD, SSCB ve bölünmüş Almanya arasında geçen bir insan takasına odaklanıyor. En iyi Soğuk Savaş filmleri içinde bir numaraya layık olan film, listemizin ikinci sırasında…

Can Dostum Filmi:

can-dostum-filmi
can-dostum-filmi

Başrollerini Robin Williams, Matt Damon ve Ben Affleck’in üstlendiği ve iki Oscar alan 1997 yapımı Can Dostum (Good Will Hunting) 1990’lı yılların en iyi dramıydı kuşkusuz. Tesadüftür ki Türkiye’de sinemaseverlerin karşısına yine Can Dostum ismiyle çıkan The Intouchables ise, listemizin birinci sırasında. Komedi ve dram severlerin beğenerek izleyeceği, başrollerinde François Cluzet ile Omar Sy’ı bulunduran yapımın yönetmen koltuğunu Olivier Nakache ile Eric Toledano paylaşmıştı. Filmde hayata bakışları taban tabana zıt olan iki karakterin yolları kesişmiş ve farklılıklara rağmen aslında ortak paydanın her zaman olabileceği özgün bir dille anlatılıyor.

Sonuç:

En iyi sinema filmleri içinden bir seçki sunmuş olduk sizler için. Esaretin Bedeli, Baba, Yeşil Yol ve daha birçok filmi buraya eklemedik diye kimse kızmasın. Başta belirttiğimiz gibi, iyi bir film izlemek isteyenler için bir onlu hazırladık ve hemen akla gelmeyecek olanları listelemiş olduk. Şimdiden keyifli seyirler dileriz…

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.