En İyi Aksiyon Sahneleri Hangi Filmde?

en-iyi-aksiyon-sahneleri

En iyi aksiyon sahneleri olan film Inception. Aslında bilim kurgu özelliği daha ön planda olan bir film olmasına rağmen çok başarılı aksiyon sahneleriyle aksiyon filmlerinin önüne geçmiştir. En iyi aksiyon sahneleri dendiğinde pek çok kişinin aklına Joseph Gordon-Levitt’in yer çekimsiz ortamdaki dövüş sahnesi gelir. Sahneyi bu kadar etkileyici kılan ise bilgisayar efekti kullanılarak çekilmemiş olmasıdır. Dönen bir kare mekanizma oluşturularak çekilen bu sahne oyuncular için de oldukça zorlayıcıydı. Teknik ekibin, yönetmen Christopher Nolan’ın ve oyuncuların başarılı performanslarıyla bu muhteşem aksiyon sahneleri ortaya çıktı.

Muhteşem Aksiyon Sahnelerinin Oluşumu

Christopher Nolan aksiyon sahnelerinde bilgisayar efekti kullanmayı mümkün olduğunca tercih etmemektedir. Batman filmlerinde de olduğu gibi bu filmde de minimum ölçüde kullanmıştır. Çünkü gerçekçiliğe çok önem vermektedir. Bu yüzden filmde kullanılmak üzere pek çok özel mekanizma tasarlanmıştır.

Sahnelerin oluşumunda ki bir diğer önemli unsurda mimarlardır. Filmde mimarlar tarafından tasarlanan katmanlar, gerçek hayatta da başarılı mimarların eseridir. Limbo şehri, imkânsız kale ve Paris’in yeniden tasarlanması gibi.

Inception Aksiyon Sahneleri

inception-filmi-en-iyi-aksiyon-sahneleri

  1. Filmin başında Saito’nun rüyasında aksiyon yönünden oldukça başarılı sahneler mevcuttu. Ardından bu rüyanın yıkılmasıyla tam bir görsel şölen oluşturan aksiyonlar yaşandı. Sonradan anlaşıldığı üzere o rüya asılında rüya içindeki bir başka rüya idi. Esas rüyaya döndüklerinde ise yine başarılı bir saldırı, yakım ve yıkım sahneleri mevcut.
  2. Minibüsünde ki çatışmalar ve denize uçma sahnesi. Aslında kısa olan bu sahne ağır çekimde gösterilerek VFX kamera sistemiyle tüm detaylara yer verilmiştir. Bu sahnede Yusuf rüyanın 1. katmanında ki Robert’ın adamlarıyla çatışır.
  3.  Joseph Gordon-Levitt’in yer çekimsiz ortamdaki dövüş sahnesi dönen bir mekanizmada çekilen sahne oldukça gerçekçiydi. Bu sahnede Arthur rüyanın 2. katmanındaki Robert’ın korumalarıyla dövüşür ve uyuyan arkadaşlarını korumaya çalışır.
  4. Kale şeklinde ki hastanedeki çatışma. Çatışma sonrası kale de gerçekleşen patlamada bilgisayar efekti kullanılmadı. Büyük bir modeli inşa edilip gerçekten patlatıldı. Bu sahnede rüyanın 3. katmanında Robert’ın hasta babasına ulaşması ve bu sırada diğerlerinin çatışması gerçekleşmektedir.
Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  EN İYİ DÖVÜŞ FİLMLERİ
atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.