En İyi Film Tiratları

en-iyi-film-tiratlari
en-iyi-film-tiratlari

Sinema tarihinde şüphesiz ki bazı filmlerin yeri ayrıdır. Kimi filmlerde senaryo, kimi filmlerde de karakter ön plana çıkar. Karakterleri canlandıran oyuncuların unutulmaz performansları, klasikler arasına girer ve kimi zaman filmin bile önüne geçer. Özellikle bazı kesimlerce drama örnekleri adı altında adlandırılsa da biz bu yazımızda film tiratları olarak işledik.

Unutulmaz Film Tiratları Ve Etkisi

Sinemada tirat, genellikle başkarakterler tarafından yapılır. Bu kısımların, filmde anlatılan konuya ve hissettirilmek istenen duyguya önemli bir katkısı vardır. Sosyal medyanın hayatımızın her anına dahil olmasıyla birlikte, sinemadaki unutulmaz performanslar da daha fazla kişiye ulaşmış oldu. Filmlerden paylaşılan kısa ve etkileyici kesitler, o filmi daha önce izlememiş olan kişilerin filmi fark etmesini sağlıyor.

Türk Sinemasından Etkileyici Tiratlar

haluk-bilginer-masumiyet-tirat
haluk-bilginer-masumiyet-tirat

Türk sinemasını ele aldığımızda akla ilk gelen örneklerden bir tanesi, Haluk Bilginer’in Masumiyet filmindeki unutulmaz performansıdır. Zeki Demirkubuz‘un yönetmenliğini yaptığı bu filmde, Haluk Bilginer ve Güven Kıraç bir ormanda oturmaktadır. Haluk Bilginer, geçmişine ve hayatına dair yaklaşık 9 dakikalık bir konuşma yapar. Bu tiradın tamamını doğaçlama olarak sunar. Buradaki nefis oyunculuk bugün bile konuşulmaya devam ediyor.

eskiya-film-tirat
eskiya-film-tirat

Akla gelen bir diğer iyi örnek de Yavuz Turgul‘un yazıp yönettiği Eşkıya filminden… Filmde Şener Şen’in canlandırdığı Baran karakteri ve Uğur Yücel’in canlandırdığı Cumali karakteri, Beyoğlu’ndaki bir binanın çatısında durmaktadırlar. Baran, ölmekte olan Cumali’ye güzel bir konuşma yapar. Bu şiirsel tirat, üzerinden yaklaşık 19 yıl geçmesine rağmen halen insanlar tarafından paylaşılmaktadır.

Dünya Sinemasından Tirat Örnekler

the-joker-film-tiratları
the-joker-film-tiratları

Süper kahraman filmleri denildiğinde, şüphesiz ki C. Nalan’ın Batman serisi en unutulmaz arasında yer alır. Bu film, diğer süper kahraman filmlerinden ayrı bir konuma sahiptir. Bunun nedenlerinden biri de Heath Ledger’ın canlandırdığı Joker karakteridir. Sinema tarihinde genellikle kötü karakterler sevilmezler. Ledger’ın canlandırdığı Joker karakteri ise buna bir son verdi. Belki de ilk defa, filmin kötü karakteri, iyi karakterden daha fazla hayran topladı.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  İzlenmesi Gereken Dünyanın En İyi Filmleri
the-dark-knight-the-joker-batman-film-tirat
the-dark-knight-the-joker-batman-film-tirat

Joker’in, karakoldaki sorgusunda Batman’e yaptığı o unutulmaz konuşma, belki de filmin özünü gösterdi tüm izleyenlere. Heath Ledger’ın canlandırdığı Joker karakteri, etkileyici mimikleri ve Batman’in bile itiraz edemediği tezleriyle unutulmaz bir kesit sundu bizlere. Bu tarz unutulmaz performanslar, filmlerin izleyicilerde bıraktığı etkiyi de yukarıya çekmiş oluyor.

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.