En İyi Gerilim Filmleri Nelerdir?

EN-İYİ-GERİLİM-FİLMLERİ
EN-İYİ-GERİLİM-FİLMLERİ

Gerilim üstüne her yıl onlarca film beyazperdede izleyiciyle buluşuyor ve ne yazık ki birçoğu bekleneni karşılayamayıp hem eleştirmenlerden olumsuz not alıyor, hem de gişede bekleneni veremiyor. Bununla birlikte, en iyi gerilim filmleri de korku filmleriyle karıştırılıyor ve o türle birlikte mukayese ediliyor. Hâlbuki gerilim filmlerini hem korku filmlerinden, hem de psikoloji ve aksiyon türlerinden ayırarak hak ettikleri eleştiriyi yapabilmek gerekiyor.

Bu yazımızda ise 2010’lu yıllarda gösterime giren ve henüz izlemeyenlerin düşünmesi gereken en iyi gerilim filmleri arasında öne çıkan beş yapımı ele aldık. Beğenerek ve türü gereği, bolca gerilimi hissederek izlemenizi ümit ediyoruz…

En İyi Gerilim Filmleri Nelerdir?

Sizler için en iyi gerilim filmlerini araştırdık ve bu başlık altında derledik. Umarım bulduğumuz filmler zevklerinizle uyuşur ve beğenirsiniz.

A Quite Place Filmi:

A Quite Place Filmi
A Quite Place Filmi

Yönetmen koltuğunda John Krasinskin’in oturduğu A Quiet Place, “Sessiz Bir Yer” ismiyle Türkiye’deki izleyiciyle buluşmuştu. Film, Abbott Ailesi’nin öyküsünü sinemaseverlere sunuyor. Şehir dışında bir evde yaşayan aile, işaret diliyle anlaşarak ses çıkarmamaya özen gösteriyor. Deyim yerindeyse, en ufak bir ses bile çıkartmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fragmanında yer alan “Sesini Duyarlarsa, Seni Bulurlar” ifadesi filmin gidişatı hakkında ipucu veriyor olsa da, izlemeyenler için filmin konusuna fazla girmemeyi yeğliyoruz.

Kıyamet sonrası bir sürede geçen filmin başrollerini Emily Blunt, John Krasinski ve Millicent Simmonds paylaşıyor. Filmin konusu ve izleyici üstünde bıraktığı etkisi bir yana, hem Türkiye’de hem de yurtdışında Bird Box (2018) ile karşılaştırılmış. Açıkçası bu eleştiriden öte, başarılı bir performansla oyuncuların öyküyü yansıtma şekilleri daha çok konuşulmayı hak ediyor gibi.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  En Çok Beğenilen Filmler Mart 2019

Shutter Island Filmi:

Shutter-Island-Filmi
Shutter-Island-Filmi

2010 yapımı Zindan Adası, Leonardo DiCaprio hayranlarının son derece farklı bir filmle tanışmasını sağlamıştı. Usta oyuncunun yeteneğini bir kez daha ortaya koyduğu film, 2010’lu değil, direkt 2000’li yıllardan günümüze dek çekilmiş en iyi psikolojik gerilim filmleri içinde de gösterilebilir. Romandan uyarlanan filmin yönetmeni Martin Scorsese ve eser, iki saati geçkin süresinin hemen her anında akıcılığını sürdürmeyi başarıyor. Akıl hastalarının tutulduğu bir adaya gitmekle görevlendirilen Teddy Daniels, gerçekleri bulma konusunda son derece kararlı bir dedektif olarak karşımıza çıkıyor.

Source Code Filmi:

Source Code Filmi:
Source Code Filmi:

Biraz aksiyon ve biraz da bilim kurguyla harmanlanan 2011 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor ve başrolde ise Jake Gyllenhaal yer alıyor. Filmi henüz izlememiş olanlar için betimlemek güç ve bunu yaparken seyir keyfini kaçırabilecek bir ipucu vermemekte elde değil adeta. Eğer Zindan Adası gibi psikolojik gerilim yerine biraz daha sıkı aksiyonlu bir gerilim film arıyorsanız, bu film beklediğinizden fazlasını verecek…

El Cuerpo Filmi:

El-Cuerpo-Filmi
El-Cuerpo-Filmi

2012 yapımı filmin ABD’deki ismi the Body olmuştu ve Türkiye’de Ceset ismiyle vizyona taşındı. İspanyol yönetmen Oriol Paulo’nun en ünlü filmlerinden biri olan yapım, listemizde de şu ana dek Hollywood dışında ele aldığımız ilk film. Beklenmedik bir ölümün ardından gözler olağan şüphelilere çevrilmişken, morgdan ceset çalınmış olsaydı ne düşünürdünüz? Film, gerçekten iyi kurgulanmış ve izleyicisini meraklandırırken konudan kopmasına da izin vermiyor.

Split Filmi:

Split Filmi:
Split Filmi:

2016 yılında gösterime giren iki ayrı Split isimli film var ve listemizde son olarak değinmek istediğimiz yapımın senaryosu ve yönetmenliği M. Night Shyamalan tarafından başarıyla tamamlanan gerilim filmi… Birçok ödülle kavuşan film, yirmiyi geçkin kişiliğe sahip bir adam tarafından kaçırılan üç kız çocuğunun hayatta kalabilme ve mümkünse en kısa sürede kaçabilme öyküsünü anlatıyor. Konusu itibariyle rahatsız edici görüntüler bekleyebilirsiniz; ancak görüntülerden öte, daha çok psikolojik gerilime maruz kalacağınızı vurgulamak isteriz.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  2000 ve 2010’lu Yılların En İyi Macera Filmleri
atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.