En İyi Sanatsal Filmler Sıralaması Nedir?

EN İYİ SANATSAL FİLMLER

Sanatı herkes sever ama bazen ilgilenecek vakit olmayabiliyor. Fakat her ülkeden ülkeye sanat ile ilgili etkinlikler değişebilir. Vaktinizi biraz sanata ayırmak için efsane güzel filmler bulunmaktadır. Hem farklı yerlere etkinlik için gitmenize gerek yoktur. Sadece iki saatinizi ayırarak sanata daha bağlı bir hale gelebilirsiniz. Eğer en iyi sanatsal filmler hakkında pek bir bilginiz yoksa aşağıdaki sıralama listesini okuyarak öğrenebilirsiniz.

En İyi Sanatsal Filmler Nelerdir?

Bildiğiniz üzere sitemizde efsane filmler hakkında her gün yeni bir yazı yazılıyor. Bu yazımızda da en iyi sanatsal filmlere yer verdik. Listemizi kısa tuttuk ancak önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili yeni yazılara yer vereceğiz.

Andy Warhol'u Vurdum Filmi (1996)

I Shot Andy Warhol (1996)

İlgi çekici bağımsız filmlerden biri olan bu filmin yönetmeni Kanadalı yönetmen Mary Harron isimli kadındır. Çıktığından yıldan itibaren ilgi çekmeyi başaran bu film tam sanata yönelik bir türdür. Çok ilginç konusu ile en iyi sanatsal filmlerden biri olmayı başarmıştır.

Caravaggio Filmi (1986)

Diğer ikinci sıralama filmi ise Caravaggio filmidir. Konusu ise ünlü bir ressamın çizdiği resimler üzerine işliyor. Çok enteresan bir senaryosu olan bu film aslında sanata düşkün insanlar tarafından oldukça iyi eleştiriler almıştır.

İnci Küpeli Kız Filmi (2003)

İnci Küpeli Kız (2003)​

Bu film en iyi barok ressamlarından biri olan Johannes Vermeer adlı kişinin İnci Küpeli Kız tablosundan esinlenilmiştir. Ayrıca Tracy Chevalier adlı yazar İnci Küpeli Kız hakkında bilgiler edinen bir kitabı 2000 yılında piyasaya çıkarmıştır. Aradan üç yıl sonra ise bu kitaptan esinlenen bir film çıkarılmıştır. Sanatsal film severler için çok ilgi çekmişti bu film.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  AKSİYON DOLU EN İYİ SAVAŞ FİLMLERİ

Sol Ayağım Filmi (1989)

Gerçek bir olaydan esinlenilmiş bu film 1989 yılında gösterime girmiştir. Sadece sol ayağını oynatan bu kişi kendini geliştirerek resimler yapmaya başlamıştır. Kitabı bile çıkan bu filmi kesinlikle sanata ilgi duyanlar izlemelidir. Filmdeki sol ayağını kullanan karakteri Daniel Day-Lewis adlı aktör oynamıştır. Ayrıca ilk kez en iyi erkek oyuncu Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Onun yanında rol paylaşan Brenda Fricker ise en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Sonuç

Sanata ilgi duyuyorsanız kesinlikle bu dört filmi izlemeniz önerilir. Çünkü başka ülkelerdeki etkinliklere gitmek yerine sadece iki veya üç saatinizi sinema ve televizyona ayırarak sanatla ilgili en iyi filmleri izleyebilirsiniz. İsterseniz araştırma yaparak çok daha fazla sanata dayalı film bulabilirsiniz.

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.