Genel Kültürü Artıran Filmler Listesi

genel-kulturu-artiran-filmler
genel-kulturu-artiran-filmler

Gene kültürü arttıran filmler kapsamında birçok film görmüşsünüzdür. Ancak genel olarak blog yazılarına baktığımda, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler ve mutlaka izlenmesi gereken filmler olarak bu filmlerin gösterildiğini fark ettim. Bu yazıya başlamadan önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Her film size muazzam bilgiler katmayabilir hatta hiçbir şey katmıyor gibi gözükebilir. Bazen sadece anın keyfini çıkarmakta önemlidir. Ancak tabi ki bu yazımızda size bir şey katacak genel kültürü artıran filmler hakkında konuştuk.

Genel Kültürü Arttıran Filmler Listesi: Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

1)Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

akil-oyunlari-genel-kulturu-arttiran-filmler
akil-oyunlari-genel-kulturu-arttiran-filmler

2001 yapımı, Russell Crowe’nin canlandırdığı ünlü Matematikçi John Nash’ın hayat hikayesine dayanan filmde, parlak bir zekaya sahip; fakat toplum ile hiçbir zaman tam olarak uyum sağlayamadığı için kabuğuna çekilmiş, asosyal bir üniversite öğrencisinin, zamanla şizofrenik belirtiler göstererek, gerçek dünyayla kurgusal dünya arasındaki bocalaması anlatılır. Nobel Ödülü ve Oscar Ödülü almıştır. Genel kültürü artıran filmler listesinde liste başı bir filmdir.

2)Kadın Kokusu (Scent of a Woman)

Scent of a Woman
Scent of a Woman

Al Pacino’nun başrolünü oynadığı 1992 yapımı bir film olan Kadın Kokusu, paraya ihtiyacı olan bir öğrencinin, görme engelli Emekli Albay Frank Slate’in bir nevi bakıcılığını kabul etmesi ile başlar. Her ne kadar Charlie bu işi para için kabul etmiş olsa da işler tahmin ettiğinden daha zor olacaktır; çünkü Frank Slate’in haftasonu için kadınlarla geçireceği güzel bir yemek, şarap ve tangoyla sürdüreceği özel bir planı vardır ve Charlie de bu özel anlarda ona eşlik edecektir.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  Efsane Filmler – 2000’li Yıllardan İtibaren En İyi 10 Film

3)Yeşil Yol ( The Green Mile)

The Green Mile
The Green Mile

1999 yapımı, Tom Hanks’in başrolünü oynadığı film, bir gardiyan ile mahkum arasındaki dramatik öyküyü anlatır. Hapishanede çalıştığı yıllar içinde onlarca mahkumu idam eden gardiyan Paul Edgecomb, bir gün John Coffey isimli, iri cüsseli ve çok uzun boylu adeta dev gibi siyahi bir mahkumla tanışır. Devasa ve korkunç görüntüsünün altında aslında temiz bir kişiliğe ve saf bir ruha sahip olan John Coffey’in hikayesini anlatan film genel kültürü artırmak için izlenmesi gereken filmlerden biridir.

4) Piyanist (The Pianist)

The-Piyanist
The-Piyanist

2002 yapımı bir Roman Polonski filmidir. Film için sıkı bir hazırlık sürecine girerek altı haftada on beş kilo veren Adrien Brody’ye en iyi erkek oyuncu dalında Oscar Ödülünü kazandıran Piyanist, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Nazi işgali altındaki Polonya’da Naziler’in esir kamplarına girmekten kurtulan ve bombalar altında kalmış harabe bir bölgede gizlenerek yaşamını sürdürmeye çalışan ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın dramını anlatmaktadır.

5)Zindan Adası (Shutter Island)

zindan-adasi-genel-kulturu-arttiran-filmler
zindan-adasi-genel-kulturu-arttiran-filmler

Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı 2010 yapımı bir Martin Scorsese filmidir. Genel kültürü arttıran filmler arasında özellikle benim için önemli bir yere sahiptir. Film bir akıl hastasını arayan iki polis memurunun Zindan Adası Bölgesinde bulunan akıl hastanesinde yaşadıkları ilginç olayları anlatır. Akıl hastanesindeki hastaların zamanla isyan etmesi ve polislerin rüya ile gerçek arasındaki ayrımı kaybederek şizofrenik belirtiler göstermeye başlaması ile birlikte işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.