EN İYİ OSCAR ÖDÜLLÜ FİLMLER

oscar-odullu-filmler
oscar-odullu-filmler

Dünyada bildiğiniz üzere her sene Oscar ödüllü filmler belirlenmektedir. Bu anlamda film yapımcıları her sene bolca emek ve bolca para saçmaktadır. Özellikle bu anlamda festival filmleri biraz daha önde olduğu için festival dışında kalan yapımcılar da daha çok rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Bizde bildiğiniz üzere efsane filmler konusunda sitemizde birçok yazı yayınlıyoruz. Bu yazımızda da oscar ödüllü filmler hakkında bir araştırma yaptık. Yazımızın içerisinde oscar ödüllü türk filmleri hakkında da bazı değerlendirmelerde bulunduk. Peki, ödüllü yerli filmler nelerdir?

OSCAR ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ LİSTESİ

Bildiğiniz üzere ödüllü türk filmleri sayısı günden güne artmaktadır. Bizde sizler için ödül almış yerli filmler hakkında bir araştırma yaptık. Ancak baştan bu filmlerin festival filmleri olmadığını belirtelim. Ayrıca listemizi oluştururken IMBD puanlarına da dikkat ettiğimizi söyleyelim.

Yer Altı Filmi:

yer-alti-filmi
yer-alti-filmi

2012 yılında çekilen ve Zeki Demirkubuz tarafından yönetilen film, “Yeraltından Notlar” adlı kitabın sinemaya uyarlanmış halidir. Dubai’de düzenlenen film festivalinde ve Osians’s Cinefan Film Festivali’nde ödül almıştır.

Kış Uykusu Filmi:

kis-uykusu-filmi
kis-uykusu-filmi

2014 yılında Nuri Bilge Ceylan yönetmenliğinde çekilmiş filmdir. 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne laik görülmüştür. Filmde Anadolu bölgesinde küçük bir şehirde yaşayan adamın, ailesi ile olan sıkıntılı ilişkisi anlatılmaktadır. Filmde Haluk Bilginer ve Nejat İşler gibi ünlü isimler de yer almaktadır.

Ayla Filmi:

ayla-filmi
ayla-filmi

2017 yılında Can Ulkay yönetmenliğinde çekilen harika bir filmdir. Bizzat filmi izlerken gözlerimden damla damla yaş süzüldüğünü itiraf edebilirim. Eğer filmi izleme fırsatınız olursa, çok duygulanacağınızı önceden uyarayım.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  2000 ve 2010’lu Yılların En İyi Macera Filmleri

Filmde, Kore savaşında gazi olan Süleyman Dilbirliği’nin gerçek hikayesi anlatılıyor. Tamamen gerçekten ve birinci ağızdan dinlenerek uyarlanan filmde, Ali Atay ve Çetin Tekindor gibi ünlü isimler yer alıyor.

Film, En İyi Kurgu Yönetmenliği ve En İyi Film Ödülünü kazanmıştır.

OSCAR ÖDÜLLÜ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ

Genellikle korku filmlerinin oscar kazanamayacağı iddia edilmektedir. Anca şimdi sizlere sıralayacağımız filmler bu kanıyı kıran nadide filmlerdendir.

Black Swan Filmi:

black-swan-filmi
black-swan-filmi

2010 yılında çekilen Black Swan filmi, en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında gösterilmektedir. Filmde Black Swan karakterini canlandıran Natalie Portman, En iyi kadın oyuncu ödülüne sahip olmuştu.

Winchester Filmi:

Winchester-filmi
Winchester-filmi

Birçoğunuz bu filmi “Gizemli Ev” adında izlemiş olabilirsiniz. Ancak baştan bu filmin spesifik bir ödül almadığını belirtiyim. Listemize eklememizin sebebi tamamen Oscar ödüllü olan Helen Mirren’dir.

Filmde, Sarah Winchester adında bir karakter yer almaktadır. Oldukça zengin olan bu karakter, ailesinden kalan para ile malikanesine yeni yeni odalar yaptırmaktadır. Bunları yaptırırken işlerin altından bir gizem ortaya çıkacaktır.

Pan’ın Labirenti Filmi:

Panin-Labirenti-Filmi
Panin-Labirenti-Filmi

2006 yılında çekilen Pan’ın Labirenti filmi, oscar ödüllü gerilim filmleri arasında oldukça beğenilmektedir. Ufak bir kızın fantastik bir dünyadaki hikayesi anlatılmaktadır. Filmi izlerken çok fazla tedirgin olabileceğinizi baştan söyleyelim.

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.