Son Zamanların En İyi Dizisi Chernobyl

chernobyl-dizisi
chernobyl-dizisi

Game Of Thrones dizisinin final yapmasıyla beraber, büyük bir kitle boşluğa düşmüştü. HBO yine her zamanki gibi tam zamanına davrandı ve mini bir dizi olarak Chernobyl dizisini çıkardı. Craig Mazin’in senaryosunu yazdığı Chernobyl dizisi, beklenenin çok daha üstünde bir başarı yakaladı ve IMBD üzerinde 9,7’lik bir puan aldı. 

Dizinin böylesi bir başarı yakalamasında şüphesiz olarak gerçek bir dramı anlatması olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca oyuncu kadrosunda birbirinden usta oyuncuları barındırması da bu dizi için ne kadar büyük bütçeler ayrıldığını ortaya koyuyor. Sizler için spoiler vermeden, dizi ve oyuncuları hakkında ufak bilgiler toparladım.

Yazıya başlamadan, dizinin ülkemizde beIN Medya tarafından alındığını belirtelim. Ayrıca hâlihazırda 4 bölümü yayınlanan Chernobyl dizisi, 5. bölümünde final yapacak.

Chernobyl Dizisinin Konusu Nedir?

chernobyl-dizisi
chernobyl-dizisi

1986 yılında Ukrayna’da patlayan nükleer santral’i konu alan Chernobyl dizisi, bu süreçte neler yaşandığını, insanların nelere maruz kaldığını ve ne gibi fedakârlıklar gösterildiğini anlatıyor. Ayrıca çoğunuzun da bildiği gibi radyoaktif maddelerle yüklü bulutların başka ülkelere ‘de yağmur yoluyla taşınacağını ve bu facianın önüne geçilmeseydi, dünyanın ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalacağından da bahsediliyor.

Chernobyl dizisinin bu kadar sevilmesinin aslında temel bazı sebepleri de var. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi de dizinin gerçek bir nükleer santralde çekilmiş olmasıdır. Patlamanın yaşandığı santral ile tamamen aynı tasarıma sahip bir nükleer santralde çekimleri yapılan dizinin, çoğu sahnesi bu şekilde çekildi. Ayrıca yüksek bir prodüksiyon kullanıldığı da oldukça açık. Sırf dizinin müziklerinin daha gerçekçi olması için, müzikleri yapacak kişi Pripyat bölgesine gönderildi. 

Dizinin genelinde aksan bozukluğu olmasa da dizinin daha gerçekçi olması adına, radyo ve anons konuşmaları gibi konuşmalar Rusça olarak yapılmış. Ayrıca dizinin müziği de Rusça olarak söyleniyor.

Diğer Yazılarımızı İncelediniz Mi?  Netflix Dizi Önerileri

Chernobyl Dizisinde Pripyat Şehri:

Pripyat-chernobyl
Pripyat-chernobyl

Bildiğiniz üzere, nükleer santralin bulunduğu yer Pripyat şehrine 4 km uzaklıktaydı. Nükleer patlama yaşandıktan sonra, şehirdeki herkes tahliye edildi ve yıllardır Pripyat şehrinde herhangi bir yaşam yok. Sadece turistik amaçlı geziler düzenlenebiliyor. Ancak hala o bölgede radyasyon seviyesi yüksek olduğu için, elinizde radyasyon ölçen cihazlarla gezmek zorundasınız.

 

atakde hakkında 31 makale
EfsaneFilmler.Net kurucusu ve geliştiricisidir.